Godło Polski Królowa Jadwiga

NASZA SZKOŁA

 

„Niechaj tu będzie nauk wszelakich perła”

                                        Król Kazimierz Wielki

Słowa naszego patrona, fundatora Akademii Krakowskiej
wytyczają nam drogę w pracy edukacyjnej.

            

Dyrektor szkoły : Małgorzata Żuchowska

Zastępca dyrektora : Agnieszka Madziara

 

     Gimnazjum nr 1 im. Kazimierza Wielkiego jest miejscem, w którym zdobywa się nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie.
Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice tworzą w nim wspólnotę, która wzajemnie na siebie oddziałuje, wypracowując najlepsze wzory postępowania. Dostrzegamy dużą rolę wychowania patriotycznego i wychowania przez sztukę w kształtowaniu osobowości młodzieży. Sztuka pomaga rozwijać to, co piękne i szlachetne.
Właściwie pojmowany patriotyzm rozwija tożsamość narodową, tak istotną we wspólnej Europie – Ojczyźnie różnych kultur. Dbamy, aby młodzież godnie reprezentowała swój kraj – Polskę.

Najważniejszym zadaniem każdej szkoły było i jest wykształcenie młodego człowieka, poszerzenie horyzontów myślowych i zainteresowań. Staramy się, by absolwenci posiadali umiejętność wyrażania własnych opinii i odnalezienia się w aktualnych realiach.

 

Nasze cele:

  • prawidłowy rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny
  •  pełne poczucie bezpieczeństwa
  • rozwijanie zdolności i umiejętności, aktywności poznawczej i twórczej
  • kształcenie poczucia odpowiedzialności
  • kreowanie umiejętności dokonywania właściwego wyboru według wartości
  • wrażliwość na dobro i piękno poczucie więzi z krajem i Małą Ojczyzną

 

Dbając o rangę szkoły podejmujemy starania w celu uzyskania certyfikatów.

 

 

Wyróżnia nas…

Nasza oferta dydaktyczna zawiera oprócz ramowego  (obowiązkowego) rozkładu godzin w tygodniu, lekcje rozwijające zainteresowania uczniów: klasy sportowe o profilu – piłka ręczna, piłka nożna piłka ręczna -  10 godzin w-f. – współpraca z Międzyszkolnym Klubem Sportowym piłka nożna – 6 godzin w-f - współpraca z Wieluńskim Klubem Sportowym. Zajęcia w klasach sportowych prowadzone przez trenerów. Jesteśmy jednym z sześciu Gimnazjalnych Młodzieżowych Ośrodków Piłki Ręcznej powołanym przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
                
klasy taneczne – taniec towarzyski i sportowy – 6 godzin w-f (w tym 3 godz. tańca) zajęcia prowadzone przez instruktora tańca sportowego Tancerza Klasy Mistrzowskiej.

 

 

 

 

 

 

 

Nauczamy 3 języków obcych: języka angielskiego, języka niemieckiego, języka francuskiego.Współpracujemy z Gimnazjum w Osterburgu, prowadzona jest m.in. wymiana młodzieży. Osterburg jest partnerskim miastem Wielunia. W ramach promocji języka francuskiego nawiązaliśmy współpracę z ekspertem pedagogicznym przy Ambasadzie Francji, uczestniczymy w projektach edukacyjnych inicjowanych przez Ambasadę (obecnie w projekcie : Łódzkie bardziej francuskie).
           
W ramach współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szkół Aktywnych i I Liceum Ogólnokształcącym  im. Tadeusza Kościuszki w Wieluniu bierzemy udział w corocznych obozach naukowych w Mielnie.

 

 

 

 

Prowadzimy edukację filozoficzną w ramach koła zainteresowań .

 

 

 

 

 

Baza dydaktyczna

 

 W 24 dobrze wyposażonych salach lekcyjnych uczy się corocznie około 500 uczniów

z miasta i okolic Wielunia. Dowóz uczniów odbywa się codziennie autobusami KPKS. Opiekę nad uczniami dojeżdżającymi  sprawują nauczyciele świetlicy.

 

Placówka dysponuje dwoma pracowniami komputerowymi, do wszystkich klas lekcyjnych podłączony jest Internet, posiadamy salę z tablicą interaktywną i 8 sal z rzutnikiem multimedialnym.

 

         
       

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka szkolna z  multimedialnym centrum informacji dysponuje 18 komputerami, posiada księgozbiór dostosowany do potrzeb edukacyjnych uczniów i nauczycieli.
Prowadzi prenumeratę czasopism metodycznych i edukacyjnych. Dział literatury młodzieżowej wzbogacany jest o nowości zgodnie z oczekiwaniami uczniów.
W bibliotece można kserować i drukować materiały dydaktyczne.

 

 

 

 

 

 

Nasi uczniowie mają do dyspozycji pełnowymiarową salę gimnastyczną, nowoczesne wielofunkcyjne boisko sportowe, które umożliwia grę w piłkę ręczną, koszykową, siatkową oraz tenisa ziemnego. Uczniowie korzystają także z zajęć na pływalni, w hali sportowej i boiskach ORLIK, które to obiekty znajdują się w pobliżu szkoły (czas dojścia około 5 minut). 

             

 

Strzelnica sportowa znajdująca się przy naszym Gimnazjum została oddana do użytku w październiku 2012 roku. Jest nowoczesna i wyposażona w cztery w pełni zautomatyzowane tory strzeleckie oraz broń pneumatyczną. Ze strzelnicy korzystają uczniowie gimnazjum podczas zajęć pozalekcyjnych. Ze strzelnicy mogą korzystać wszyscy zainteresowani mieszkańcy Wielunia i okolic po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Gimnazjum  oferuje zajęcia, przygotowujące do uzyskania karty rowerowej i motorowej. Zajęcia prowadzone są w znajdującym się na terenie szkoły miasteczku ruchu drogowego.

 

 

Wszyscy uczniów objęci są  opieką świetlicy szkolnej i mogą korzystać z oferty zajęć świetlicowych. Gimnazjaliści korzystają z gier dydaktycznych, sprzętu audio video, odrabiają lekcje  pod opieką nauczyciela świetlicy lub szkolnego pedagoga. Prowadzone są zajęcia profilaktyczne, integracyjne i sportowe na świeżym powietrzu.

        

              W naszym gimnazjum zatrudniony jest na pełny etat pedagog szkolny. Od marca 2006 r. działa Punkt Konsultacyjny Komendy Powiatowej Policji dla uczniów, rodziców i nauczycieli, prowadzony przez Rewir Dzielnicowych KPP w Wieluniu i Zespół ds. Nieletnich i Patologii KPP w Wieluniu. W ramach tego Punktu organizowane są spotkania dla uczniów kl. I – III z przedstawicielem policji ds. nieletnich na temat: ,,Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i w szkole” oraz ,,Odpowiedzialność nieletnich za popełniane czyny karalne i przejawy demoralizacji.” W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Profilaktyki i Terapii ,,Tratwa” realizowane są programy profilaktyczne: ,,Odczuwaj, ufaj, mów”; ,,Przeciw”; ,,Ja i używki”; ,,Narkotyki – Twój wybór”.

W szkole działa gabinet pielęgniarki szkolnej czynny trzy razy w tygodniu. Dodatkowo uczniowie objęci są opieką lekarską w ramach, której  prowadzone są badania bilansowe.

 

Licznik odwiedzin

1510279
Today
Yesterday
This Week
Last Week
This Month
Last Month
All days
686
494
4717
1501373
8089
31210
1510279

Your IP: 44.213.60.33
2024-07-13 20:26

We have 7 guests and no members online

Najczęściej czytane