Informacja o dofinansowaniu z WFOŚiGW

w Łodzi w ramach konkursu z dziedziny Edukacja ekologiczna pn.

„NASZE EKOLOGICZNE PRACOWNIE”

W ramach Konkursu pn. „Nasze Ekologiczne Pracownie” ogłoszonego przez WFOŚiGW

w Łodzi  utworzono w Szkole Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu punkt dydaktyczny.

Całkowity koszt projektu wyniósł 60 150,00 zł , w tym dotacja WFOŚiGW  w Łodzi - 50 000,00zł.

Głównym celem projektu „Utworzenie punktu dydaktycznego przy Szkole Podstawowej

nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu” było stworzenie przyjaznej przestrzeni do nauki i jej optymalne wykorzystanie na potrzeby funkcji dydaktycznych w edukacji.

Zadbana strefa przyrodnicza stanie się zapleczem do przeprowadzania zajęć w bezpośrednim kontakcie z naturą, zainspiruje uczniów do poznawania środowiska przyrodniczego,

ze szczególnym uwzględnieniem jego bioróżnorodności. Punkt dydaktyczny umożliwi realizację wybranych zajęć z zakresu edukacji ekologicznej, przyrody, biologii, geografii, matematyki, języka polskiego, plastyki, muzyki, techniki. Ich celem będzie zainteresowanie światem przyrody, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków, kształtowanie postaw ekologicznych, wyzwolenie aktywności badawczej, rozbudzenie kreatywności i wyobraźni.

Efekty rzeczowe zadania:

1. Elementy wyposażenia punktu dydaktycznego

- instalacje dydaktyczne: ”Zegar fenologiczny”, „Zegar ptasiego śpiewu”, „Drzewa”; „Ptaki”, „Rośliny chronione”, „Kierunki świata”, Świat pszczół”, „lekcja dendrologii”, „Kostka interaktywna”;

- tablica dydaktyczna ”Owady pożyteczne i szkodniki”;

- tabliczki do oznaczania roślin z kodem QR;

- ul dydaktyczny;

- zegar słoneczny;

- stacja meteorologiczna  z wyposażeniem;

- budki i karmniki dla ptaków;

- altana;

- gazony drewniane;

- zewnętrzny kosz do segregacji odpadów;

- system nawadniający;

- kosze na odpady;

- sprzęt ogrodniczy.

1. Zakup roślin (drzewa, krzewy, byliny, trawy, nasiona warzyw i ziół i dokonanie nasadzeń (przygotowanie gruntu pod nasadzenia (ziemia, torf, kora, agrotkanina).

1. Pomoce dydaktyczne służące do realizacji programu edukacyjnego (lupy, lornetki, atlasy, przewodniki roślin, kwasomierz glebowy, miernik pH, papierki wskaźnikowe, zestaw doświadczalny „Gleba – wpływ człowieka”, interaktywny zestaw demonstracyjny „Segregujemy odpady”).

23 kwietna - Światowy Dzień Książki

Zobaczcie, jakie książki  polecają do przeczytania  uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

22 kwietnia uczniowie klas VIII wzięli udział w IV Powiatowej Konferencji Ekologicznej, zorganizowanej przez II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. W quizie, który odbył się w trakcie spotkania, 100% poprawnych odpowiedzi udzielili: Marcel Duda i Wiktoria Antosik. Gratulujemy. Nagrody za quiz, dyplomy udziału i drobne pamiątki dla każdego z uczestników oraz certyfikat udziału dla szkoły zostaną wkrótce przekazane szkole przez dyrektora II LO.

Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone od 1970 roku, które odbywa się 22 kwietnia i ma na celu szerzenie wiedzy na temat ochrony środowiska i ekologii. Jest obchodzony w ponad 193 państwach! Polska dołączyła do obchodów Dnia Ziemi w 1990 roku. Organizatorzy tego święta chcą uświadomić obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Z tej okazji uczniowie z klas VI – VII naszej szkoły zaprojektowali i wykonali plakaty w ramach akcji „Plakat na Dzień Ziemi”, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Środowisko

to przecież nasz dom – jest miejscem, w którym żyjemy!

Prezentujemy prace wykonane przez uczennice klasy 7b z okazji przypadającego na 22 kwietnia Międzynarodowego Dnia Ziemi

Ziemia

Ziemia - to po niej co dzień maszerujesz,

a śmieci w poczuciu obowiązku segregujesz.

Na naszej planecie tlen do życia mamy,

więc o nią dbamy i jej nie zatruwamy.

Zastanawiasz się może - po co jest Dzień Ziemi?

A może właśnie po to, byś mógł trochę przyjrzeć się zieleni?

Może... byś był wdzięczny za to co masz?

I zaczął dbać o Ziemię - nie za późno, lecz na czas!

Maria Kruk

Zuzanna Klemińska

Zachęcamy uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

Prezentujemy film przygotowany przez p. Agnieszkę Skrzypecką. Wiosna i muzyka w sercach wielu naszych uczniów...

ŻONKIL jako  symbol powstania w getcie warszawskim.

Powstanie wybuchło 19 kwietnia, 78 lat temu.

Nasza szkoła przyłączyła się do akcji Żonkile

Uczniowie klasy 3b przywołują wiosnę.

Zbrodnia katyńska to skrytobójczy mord dokonany w marcu 1940 roku przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego – jeńcach wojennych osadzonych w specjalnych obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osobach cywilnych, aresztowanych i osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. W skład tej grupy wchodzili zarówno oficerowie Wojska Polskiego, jak i oficerowie i podoficerowie Policji Państwowej i Korpusu Ochrony Pogranicza.
Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, a w przypadku 7 tysięcy ofiar w innych nieznanych miejscach.
W 81. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w Szkole Podstawowej nr 4 im. Królowej Jadwigi w Wieluniu przygotowano wystawę upamiętniającą tamte tragiczne wydarzenia.

Your IP: 54.175.5.131
2024-03-29 07:50